Гончаров Володимир Валентинович

Органи самоорганізації населення

Можливості органів самоорганізації населення для захисту Ваших прав

Однією з найбільших проблем для киян сьогодні – є неконтрольована та руйнівна забудова міста, ущільнення існуючої забудови, знищення парків і скверів. Руйнується і спотворюється життєвий простір людини. Забудовуються прибудинкові території, дитячі та спортивні майданчики, подвір’я.

Як змінити ситуацію на краще?

Як ми можемо стати господарями в своєму подвір’ї та мікрорайоні?

Єдиний вихід із цієї критичної ситуації – ОБ’ЄДНАННЯ в органи самоорганізації населення (ОСН).

Саме ОСН має повноваження та можливості покращити якість життя киян і захисти їхні подвір'я, дитячі та спортивні майданчики від "проблемної" забудови.

Що таке ОСН та які його права?

Органи самоорганізації населення – це добровільне об’єднання громадян за територіальною ознакою (ОСН може бути створений на базі багатоквартирного будинку, вулиці, кварталу або мікрорайону).

Органи самоорганізації населення як представницькі органи в системі місцевого самоврядування створюються громадянами для представлення своїх інтересів та захисту своїх прав.

ОСН є юридичною особою, має розрахунковий рахунок, може мати печатку та власність.

Головні завдання ОСН:

 • представляти і захищати інтереси громадян, що проживають на території ОСН, перед органами місцевого самоврядування, органами державної влади, юридичними особами;
 • покращувати організацію проживання громадян та вдосконалювати господарювання на території ОСН;
 • забезпечувати задоволення побутових, культурних, соціальних та інших потреб жителів шляхом сприяння в наданні їм відповідних послуг.

Що можуть органи самоорганізації населення:

 1. ОСН разом із депутатами представляють інтереси жителів будинку, вулиці, мікрорайону, села, селища, міста у відповідній місцевій раді та її органах, місцевих органах виконавчої влади.
 2. ОСН вносять у встановленому порядку пропозиції до проектів місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць та проектів місцевих бюджетів.
 3. ОСН здійснюють контроль за якістю надаваних громадянам, які проживають у житлових будинках на території діяльності органу самоорганізації населення, житлово-комунальних послуг та за якістю проведених у зазначених житлових будинках ремонтних робіт.
 4. ОСН долучаються до планування забудови території ОСН шляхом обов’язкової участі в обговоренні проектів містобудівної документації. За окремим рішенням місцевої ради ОСН може бути надане право обов’язкового узгодження проектів землевідведення під забудову на його території.
 5. ОСН можуть лобіювати перед місцевою радою та міським чи сільським головою питання про відкриття нового магазину, подання соціальної допомоги мешканцям, введення нового чи відміну наявного транспортного маршруту, відкриття школи, дитячого садка, молодіжного клубу, спортивної секції, ремонт та реконструкцію комунальних мереж або будинків, благоустрій території, проведення свят, публічних акцій та інше.
 6. ОСН разом із депутатами місцевих рад визначають пріоритети у використанні коштів з депутатського фонду, що надаються з місцевих бюджетів, домагаючись спрямування їх на допомогу виборцям.
 7. ОСН мають можливість бути присутніми на апаратних засіданнях районних адміністрацій та сесіях районних і міської рад, можуть колективно оскаржувати дії чи бездіяльність комунальних служб перед головою ради та депутатами.
 8. Місцевою радою ОСН може бути передано повноваження з контролю за розподілом коштів, які збираються з квартплати мешканців території ОСН, та коштів, призначених для проведення капітального ремонту будинків. ОСН разом із представниками ЖЕКу можуть визначати перелік та обсяг ремонтних робіт, брати участь у виборі виконавців ремонтних робот та прийнятті виконаних робіт.
 9. ОСН мають право подавати свої пропозиції до постійної комісії з питань бюджету районної або міської ради, бути присутніми на засіданнях цих комісій та на сесіях, на яких затверджуються місцеві бюджети. ОСН міста зі спільної ініціативи можуть клопотати перед міським головою про внесення певних видатків до міського бюджету.
 10. ОСН мають повноваження вносити на розгляд органів місцевого самоврядування пропозиції щодо благоустрою та здійснювати громадський контроль за дотримання Правил благоустрою населених пунктів (відповідно до закону "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.05). ОСН можуть бути ініціаторами суботників, акцій з озеленення території, зі створення та ремонту дитячих майданчиків, лавочок та інших малих архітектурних форм. ОСН вправі подавати заявки про планування таких акцій до міської або районної ради й отримувати фінансування для їх проведення.

Орган самоорганізації населення не рідше одного разу на рік повинен звітувати про свою діяльність на зборах (конференції) жителів за місцем проживання.

ОСН має інформувати населення про своє місцезнаходження, час роботи і години прийому громадян.

Сільська, селищна, міська, районна в місті (в разі її створення) рада може додатково наділяти орган самоорганізації населення частиною своїх повноважень з одночасною передачею йому додаткових коштів, а також матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для здійснення цих повноважень. Вона ж здійснює контроль за їх виконанням.

Як через ОСН можна справляти вплив на забудову мікрорайону?

Статус ОСН дає мешканцям додаткові можливості захищати свої права в питаннях забудови.

 1. ОСН має право надавати свої пропозиції до проектів містобудівної документації. (ч. 4 п. 7 ст. 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").
 2. Органам самоорганізації населення за рішенням Київради можуть бути делеговані повноваження щодо погодження землевідведення під будівництво на їхній території.
 3. Органи самоорганізації населення можуть бути ініціаторами й організаторами проведення громадських слухань з приводу будь-яких питань (й тому числі і з питань забудови), що відносяться до компетенції відповідних органів місцевого самоврядування.
 4. Представник ОСН має право брати участь у засіданнях Архітектурно-містобудівної ради з питань, що стосуються будівництва на території ОСН.

Дізнайся більше про ОСН, напиши депутату

Громадські приймальні:

вул.Княжий Затон, 16 Д
тел. (044) 223-18-85
тел. (097) 297-86-41
тел. (063) 232-86-78


вул.Срібнокільська, 8-А
тел. (044) 298-46-33
тел. (063) 508-72-49

вул.Здолбунівська, 7 Б (СЗШ № 111)
тел. (044) 353-85-16
Графік роботи:
пн.-пт.: 10:00-18:00
сб.: вихідний
нд.: вихідний

email: goncharov.press@gmail.com

Соц.мережі:

facebook
facebook